programme
maps
acomodation
Contact us
 
   
   
   
Jan Moudrý, Zemědělská fakulta  Jihočeské univerzity,
     

Vigentennial of mutual cooperation between the Faculty of Agriculture, University of South Bohemia and Austrian partners

Within the last twenty years wide international cooperation opportunity have developed for the Faculty of Agriculture, University of South Bohemia. The Faculty have used this opportunity and have successfully cooperated with partners from more than twenty European and Extra-European countries. With regard to limited presentation space we choose from many international activities successful cooperation with nearest neighbours. Cooperation with Austria represents a suitable example of mutual benefits because of similar geographic, climate and cultural conditions.
In the early 90s the EUPRI union (Energie, Umwelt, Partnerschaft und regionale Initiative) was the first mutual Czech-Austrian institute in the field in this region. This union is considered to be European or world initiator concerning all the fields stated in its name. Austrian experience has been very useful for us.
Our common seminaries, field trips and trainings visited hundreds of farmers, municipal officers and others interested. They gained wide experience in the field of landscape maintenance, organic farming, renewable energy sources utilization, small and middle business in agricultural production processing, agrotourism and countryside traditions recovery. Waldviertel management is our active partner.
Within the last 20 years the experience transfer has not been one-sided only, the meetings have led to entering many personal, business, social relationships and to development of mutual Czech – Austrian subjects.
With the beginning of state-organized projects, also cooperation in the field of scientific exchange have risen (projects with BAL Linz, BALF Gumpenstein in KONTAKT program, as well as student exchange stays (Program Aktion with BOKU Wien, Uni Innsbruck, Uni Linz etc.).
These projects were followed by common research projects within the program Interreg IIIA and lately cooperation with BOKU Wien, Saatzucht Edelhof, RMA Wien in the program European area, as well as within the 6. framework programme, COST program and others.
Specific chapter represents foundation of training and advisory centre Zelená laguna at the Faculty of Agriculture, University of South Bohemia in České Budějovice, supported by Czech and Austrian departments.
In classes in Zelená laguna were trained hundreds of students and agronomical experts. Common consultant service and research have developed within cooperation with BIO Austria, Bioforschung Austria and other institutions.
Faculty of agriculture successfully cooperates with BOKU Wien in the field of tertiary education (exchange student and educator stays within programs ERASMUS, LEONARDO, AKTION), research programs (COST, EUS, 6.RP). Common activities have not been developed by mentioned partners only, also new partners from both countries, Europe and the world are invited to the cooperation.

Prof.Ing. Jan Moudrý CSc
Zemědělská fakulta Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích

 

“Dvacet let spolupráce Zemědělské fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích s rakouskými partnery”

Během uplynulých dvaceti let se pro Zemědělskou fakultu JU otevřelo široké  pole působnosti pro mezinárodní spolupráci. Zemědělská fakulta této příležitosti využila a úspěšně spolupracuje s partnery ve více než dvaceti evropských i mimoevropských státech. Vzhledem k omezenému prezentačnímu prostoru vybíráme z velkého množství mezinárodních aktivit významnou a velmi úspěšnou spolupráci s našimi nejbližšími sousedy. Spolupráce s Rakouskem je vhodným příkladem oboustranného přínosu neboť se jedná o zeměpisně, klimaticky a kulturně blízké oblasti.

První společnou česko-rakouskou organizací v oboru v našem regionu byl počátkem 90. let spolek EUPRI (Energie, Umwelt, Partnerschaft und regionale Initiative). Ve všech oblastech uvedených v názvu spolku je Rakousko evropským či světovým průkopníkem. Transfer rakouských zkušeností pro nás byl a dosud je velmi užitečný. Společných seminářů, exkurzí i školení se zúčastnily stovky zemědělců, ale i zástupců obecních úřadů i dalších zájemců. Získali zde mnoho zkušeností v oblasti péče o krajinu, ekologického zemědělství, využívání obnovitelných zdrojů energie, malého a středního podnikání ve zpracování zemědělské produkce, agroturistice, ale i obnově venkovských tradic. Centrem seminářů se stal na několik let dolnorakouský Geras a klíčovou osobou a neúnavným organizátorem DI. Heidemarie Artner vedoucí sekretariátu EUPRI. Další  kurzy a školení probíhaly i na řadě míst v Čechách na Moravě, Horním i Dolním Rakousku.Naším velmi aktivním partnerem byl v tehdejší době a je dosud  Waldviertel management. Adi Kastner, jeho zakladatel a dlouholetý ředitel je osobností známou nejen v Rakousku. Společně jsme organizovali řadu výměnných exkurzí, stáží, praxí studentů a také školení a semináře pro zemědělce.
Tok poznání v uplynulých dvaceti letech nebyl jen jednostranný, setkání napomohla k uzavření řady konkrétních osobních, obchodních, společenských  vztahů i vytvoření společných česko-rakouských subjektů.
S nástupem programů, které pomáhaly sbližování občanů sousedících příhraničních regionů rostla i četnost a kvalita společných aktivit. Jednou z prvních, organizovaných EUPRI byla v rámci programu  INTERREG III. putovní výstava  o ekologickém zemědělství s názvem „Země na talíři“ která přibližovala přitažlivou formou principy udržitelného managementu krajiny nejen školákům, ale i laické veřejnosti. Vedle vzdělávacích programů postupně  rostla i spolupráce ve vědecké  oblasti. Naším prvním partnerem byl Bundesamt fur Agrarbiologie v Linci s nímž jsme za pomoci šesti malých projektů AKTION a KONTAKT řešili dlouhodobě otázky mikrobiologické a mykotoxikologické kvality obilovin. Linecká laboratoř a ústav jsou dodnes místem stáží našich doktorandů, společných seminářů, konzultací, experimentů a dokonce i vzájemných fotbalových utkání (mimochodem, vyhrály Budějice). Není vzácností, když mají naši studenti a výzkumníci experimentální plochy na rakouských stanovištích a obráceně. Podobná spolupráce se rozvinula i s Bundesamt fur alpenlandische Landwirtschaft (BAALF) v  Gumpensteinu v programu KONTAKT. Jejich výzkum je velmi blízký tématům výzkumného záměru Zemědělské fakulty tj. na harmonizaci produkčních a mimoprodukčních funkcí venkovské krajiny v horských a podhorských oblastech i společné aktivity v organizaci EUROMONTANA.
 Rozvoji vzájemné odborné spolupráce pomohl značně  program PHARE CBC FMP. Z řady projektů vyjmenuji například tituly:“Ekologické zemědělství – odbytová družstva“ nebo “Porovnání konvenčních a ekologických systémů hospodaření mléčných farem v  příhraničních oblastech“. Zvláštní kapitolou bylo založení školicího a poradenského střediska Zelená laguna při ZFJU a ŠZP v Českých Budějovicích. . Idea projektu i jeho jméno pochází od zemského rady resp. tehdejšího ministra zemědělství Dolního Rakouska Blochbergera, který s naším velvyslancem ve Vídni J. Grušou diskutoval v roce 2000 možnosti vzájemné spolupráce, výměny zkušeností a rakouské pomoci našemu vstupu do EU. Později této myšlence vyjádřili podporu ministři zemědělství Rakouska a ČR (Molterer a Fencl). V kurzech Zelené laguny byly proškoleny stovky studentů a  zemědělských odborníků v oborech zemědělská technologie, výživa zvířat, konzervace krmiv, obchod se zemědělskou technikou, poradenství.
Projekty v rámci programu INTERREG III.A,  již posunuly vědeckou spolupráci na vyšší úroveň ať už v tématice zemědělského výzkumu („Ověřování vhodných odrůd obilnin pro ekologické zemědělství v České republice“)nebo v oblasti environmentální
(„Česko-rakouská spolupráce při přípravě Sympozia o Evropské konvenci o krajině“ nebo „Integrovaný management chráněných území v alpsko-adriatickém regionu“).
Na projekty INTERREG navázaly nově společné výzkumné projekty v rámci  programu Evropské územní spolupráce s BOKU Wien, Saatzucht Edelhof, RMA Wien v projektech ochrany životního prostředí. Projekt „Sustainable Farming“ se zabývá šetrnými technologiemi zemědělské produkce a  projekt „Sustainable Kitchen“ je zaměřen na redukci emisí CO2 podporou regionální a ekologické produkce potravin a jejich konzumace ve veřejných stravovacích zařízeních. Na projektu participuje i naše menza a věřme, že za čas budeme jíst zdravěji, chutněji a snad i levněji.
Bilaterální vědecká spolupráce s rakouskými partnery přerostla v mnohostrannou kooperaci v 6. rámcovém programu, programu v projektech „ECOLOGICA – Development of central data bank on European level for the education farming advisers“, nebo CHANNEL - Opening channels of communication and research in the EU and newly accession (EU Candidate) countries about Ecological farming
 Společné poradenství i společný výzkum se rozvíjí s BIO Austria, Bioforschung Austria i dalšími institucemi. Běžně se účastníme školení a seminářů pro zemědělskou odbornou veřejnost v Rakousku stejně jako naši rakouští kolegové u nás.
V oblasti terciárního vzdělávání má ZFJU dobrou spolupráci s BOKU Wien jak ve výuce (výměny studentů a pedagogů v rámci programů ERASMUS, LEONARDO, AKTION, tak i ve výzkumné sféře (COST, EUS, 6.RP). Společné aktivity rozvíjí nejen jmenované partnerské instituce.
Aktion s BOKU WIEN, Uni Innsbruck, Uni Linz aj).
Významným přínosem pro nás byla pomoc rakouských partnerů  (Hospodářská komora v Linci, Unverzita J. Kepplera v Linci a dalších) při organizování projektu
Vzdělávání vědeckovýzkumných a akademických pracovníkův přenosu technologií v rámci programu OPRLZ 3.2.d., který jsme organizovali pod vedením profesorky Hrabánkové ve spolupráci s ÚFB v Nových Hradech.
O každé uvedené a mnoha dalších česko-rakouských aktivitách mých kolegů (ať mi prominou ti které jsem opomněl) by bylo možné psát jak rozsáhlé odborné zprávy tak řadu příběhů. Dovolte jeden osobní a trochu patetický na závěr. Před pětadvaceti lety mi manželka říkala: „Vždyť já od nich ani moc nechci, jen kdybych mohla za Wiki na kafe a na kus řeči (to je její spolužačka z kaplického gymnazia, která se šťastně vdala v sedmdesátých letech do Lambachu v Horním Rakousku). Pak, když se srolovaly dráty a šli jsem do Zadní Zvonkové u Lipna poprvé na česko-rakouské podání rukou, skákal můj jedenáctiletý syn přes hraniční potok a počítal kolikrát byl v Rakousku. To ještě netušil, že bude část pokusů jeho diplomky na stanici v Lambachu a poslední jeho dva  projekty s rakouskými partnery a moje žena netušila, že bude letos vícekrát za kulturou ve Vídni než v Praze, ale popravdě na kafi za Wiki byla jen dvakrát.

 

Prof.Ing. Jan Moudrý CSc
Zemědělská fakulta Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích