programme
maps
acomodation
Contact us
 
   
   
   
Alena Jaklová, Filozofická fakulta Jihočeské univerzity
     

"Spolupráce Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a Univerzity Pasov na přípravě a realizaci nového studijního oboru"

Referát informuje o spolupráci Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a Univerzity Pasov na přípravě a realizaci nového studijního oboru s názvem Evropská teritoriální studia – ČR a německy mluvící země. Jde o netradiční interdisciplinární obor, na jehož realizaci se budou podílet čtyři fakulty ze dvou univerzit: Filozofická fakulta JU v Českých Budějovicích, která je garantem oboru, dále Ekonomická fakulta JU a rovněž Filozofická a Ekonomická fakulta Univerzity v Pasově.
Obsah oboru tvoří předměty politologické, obecně kulturní, právnické, ekonomické a jazykové (zejména němčina jako jazyk obecný a odborný, ale také další světový jazyk).
Cílem studia je připravit odborníky, kteří jsou schopni na základě své multikulturní orientace a širokých znalostí z různých vědních oborů efektivně pracovat v mezinárodních i regionálních týmech ekonomického nebo kulturního zaměření či uplatnit se na různých pozicích v soukromém sektoru, v kulturních institucích nebo ve veřejné správě.

V červenci roku 2008 byl Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR akreditován nový studijní obor, jehož návrh předkládala Filozofická fakulta Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Tento obor nese název Evropská teritoriální studia – ČR a německy mluvící země. Vznikl jako reakce na složitou transformaci, kterou v posledních letech prochází Česká republika, jež se ze značně   i z o l o v a n é   a téměř   m o n o k u l t u r n í   společnosti stává v důsledku narůstající mezinárodní spolupráce i migrace společností   o t e v ř e n o u ,  p l u r a l i t n í   a   postupně  i   i n t e r k u l t u r n í .
            Z geografických i historický důvodů byly interkulturní vztahy, jež jsou v nejširším slova smyslu obsahem studia tohoto oboru, orientovány na naše sousedy, konkrétně na německy mluvící země. 
Německá strana se také od samého počátku podílela na přípravě a v současné době rovněž na realizaci tohoto studia. Bakalářský studijní obor Evropská teritoriální studia – ČR a německy mluvící země tak vznikl ve spolupráci čtyř fakult ze dvou univerzit: Filozofické a Ekonomické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a Filozofické a Ekonomické fakulty Univerzity v Pasově.
Tento nový studijní obor je výrazně   i n t e r d i s c i p l i n á r n í ;  tvoří jej studijní předměty politologické, obecně kulturní, ekonomické, právnické a jazykové (jednak němčina jako jazyk obecný a jazyk odborný, jednak další světový jazyk).

Studijní plán tohoto nového oboru, jehož výuka byla zahájena v letošním akademickém roce, tvoří jednak disciplíny povinné, jednak disciplíny povinně volitelné a výběrové. Povinnými disciplínami jsou v I. ročníku zimního semestru Základy politologie, Základy českého práva, Politika a společnost (politologický předmět, který je orientován na vztahy mezi Českou republikou a německy mluvícími zeměmi), dále ekonomický předmět Regionální management, lingvistický předmět Interkulturní komunikace a posledními dvěma disciplínami  jsou Komunikativní gramatika německého jazyka I a Základy komunikačních dovedností.
Studijní plán letního semestru I. ročníku nabízí disciplíny Vybrané kapitoly evropské integrace, Základy evropského práva a dále ekonomický předmět Konkurenceschopnost a zaměstnanost ve střední Evropě. Komunikativní gramatika pokračuje druhou částí. Zahajuje se zde rovněž studium odborné němčiny, konkrétně němčiny z ekonomické oblasti – předmět Hospodářská němčina I. Dalšími disciplínami je Sociální psychologie a osobnostně sociální výcvik a Metody zpracování informací.
V zimním semestru II. ročníku pokračuje studium disciplínami Evropské dějiny a cesty k moderní integraci, Europäische Kulturwissenschaft und Kulturvergleich I, Základy ekonomie, Komunikativní gramatika německého jazyka III a Hospodářská němčina II. 
Na tyto disciplíny navazují v letním semestru předměty Europäische Kulturwissenschaft und Kulturvergleich II, Management, Komunikativní gramatika německého jazyka IV a Administrativně právní němčina I.
Jak je zřejmé z uvedeného studijního plánu, od počátku druhého ročníku se realizuje  konkrétní spolupráce s pasovskou univerzitou. Podoba této spolupráce vznikla na základě vzájemných konzultací a nakonec získala tvar čtyřhodinového bloku (dvouhodinová přednáška a dvouhodinový seminář), který se bude konat po celý rok. Jeho název je Europäische Kulturwissenschaft und Kulturvergleich a hypertématem je, jak je zřejmé, evropská kultura.
Přednášet budou skutečně reprezentativní akademické osobnosti:
prof. Dr. Werner Gamerith, prof. Dr. Thomas Frenč, prof. Dr. Hans Krah, prof. Dr. Rüdiger Harnisch, Priv. Doz. Dr. Eckhard Leuschner, prof. Dr. Guido Pollak, prof. Dr. Oliver Stoll, prof. Dr. Dirk Uffelmann, prof. Dr. Klaus Peter Walter, prof. Dr. Thomas Wünsch, prof. Dr. Ernst Struck a prof. Dr. Barbara Zehnpfennig.
Dílčími tématy jednotlivých výukových bloků budou různé teorie kultury, jednotlivé oblasti evropské kultury a také rozdíly mezi nimi.  Například – a nyní cituji již stanovená výukové témata - Pojem kultury; Péče o kulturu, kulturní marketink; Umění 20. století; Historické formy vzdělávání; Imperium Romanum jako evropský model; Význam římské antiky pro jednotu a kulturní identitu Evropy; Dekonstruktivní četba středoevropského diskursu; Francouzská a španělská literární věda a kulturologie; Vědy o médiích; Historie vzdělávání jako prostředek kulturní komparace; K historii universit v západní a východní Evropě od středověku po současnost; Antropologická geografie Evropy; Politické teorie a historické ideologie v Evropě; Metody konstrukce regionální kultury na příkladech z Německa a Rakouska; Úvod do politického systému SRN; Diskuse o zachování a úpravách německého písma ve 20. století; Film období národního socialismu; Německé obrazy po roce 1945; Německá lingvistika; Novější a nejnovější historie Německa; Německo-české jazykové kontakty a další.
Tento výukový blok bude na konci II. ročníku zakončen zápočtem a soubornou zkouškou.
Studium v oboru Evropská teritoriální studia – ČR a německy mluvící země pokračuje ve III. ročníku následujícími povinnými disciplínami:
V zimním semestru je to Malé a střední podnikání ve středoevropském prostoru, Management v kulturních institucích, Prezentace projektů a psaní německých odborných textů, Administrativně právní němčina II, Další cizí jazyk a Seminář k bakalářské práci I.
Ekonomický předmět Malé a střední podnikání ve středoevropském prostoru byl připraven rovněž ve spolupráci s Univerzitou v Pasově. Jeho výuku zajišťuje Jihočeská univerzita, konkrétně Ing. Dagmar Bednářová, CSc., z Ekonomické fakulty, a dále emeritní prof. Gerhard Kleinhenz, bývalý děkan Ekonomické fakulty Univerzity v Pasově.
Tento předmět je obsahově orientován na charakteristiku tržního prostoru a dále, jak je již z názvu disciplíny zřejmé, na střední podnikání v národních ekonomikách ČR a Spolkové republiky Německo. Konkrétně jde o způsoby zahájení podnikatelské činnosti, právní formy, podnikatelský plán, management malých a středních podniků, ekonomiku a finanční řízení, řízení lidských zdrojů, marketingové a inovační činnosti atd.
Oba vyučující, český i německý, budou studenty zároveň informovat o institucích podporujících rozvoj a činnosti malých a středních podniků, o jejich shodných a rozdílných stránkách a o jejich významu pro aktivity malého a středního podnikání. Neopomenou ani uvádět praktické příklady z České republiky a NSR. 
V letním semestru III. ročníku jsou obsahem studijního plánu disciplíny Management v neziskovém prostoru, který přednáší odbornice na tuto problematiku doc. Ing. Marie Dohnalová, CSc., z Karlovy univerzity v Praze, dále Seminář k bakalářské práci II a odborná praxe/stáž/studium v zahraničí. Bakalářské studium zde končí státní závěrečnou zkouškou.
Dvouměsíční odbornou praxi, jejímž cílem je získat praktické zkušenosti v běžném životě i v pracovní činnosti v německy mluvících zemích, absolvují studenti nejlépe v době mezi II. a III. ročníkem, každopádně ale vždy nejdéle do konce VI. semestru. Půjde buď o odbornou praxi v německém, rakouském či švýcarském podniku, nebo o odbornou stáž v podniku či instituci zde u nás, ale s německy mluvícím (a jednajícím) managementem.   

               Základní absolventský profil, který tvoří znalosti širokých středoevropských historicko-společenských a kulturních souvislostí, znalosti cizích jazyků a znalosti o možnostech získávání finančních prostředků z fondů Evropské unie a jiných zdrojů, stejně jako vědomosti a praktické dovednosti potřebné pro profesní působení ve státních nebo kulturních institucích, v soukromém prostoru či v nestátních neziskových organizacích, budou moci studenti doplnit a zpřesnit výběrem a studiem předmětů povinně volitelných.

               Ty jsou rozděleny do 3 bloků:

               Blok I připravuje na působení v institucích veřejné správy a doplňuje znalosti dějin a reálií v německy mluvících zemích, blok II nabízí specializaci pro profesní působení v kulturních institucích a blok III umožňuje hlubší studium ekonomie.

 

Konečným cílem tohoto interdisciplinárního a interkulturního studia je tedy připravit odborníky, kteří jsou schopni na základě své multikulturní orientace a znalostí z oblasti politologie, ekonomie, práva, jazykovědy a obecně kulturních disciplín efektivně pracovat v mezinárodních i regionálních týmech ekonomického nebo kulturního zaměření, uplatnit se na různých pozicích v soukromém sektoru, v kulturních institucích či ve veřejné správě. Tito odborníci budou rovněž disponovat kompetencemi potřebnými pro vyřizování agendy grantových projektů Evropské unie a najdou uplatnění také v oblasti vzdělávání, poradenství a osvěty, v politických stranách či v nestátních neziskových organizacích. 
           
Německý příspěvek k výuce Evropských teritoriálních studií chápeme jako významné obohacení tohoto studijního oboru a věříme, že navázaná mezinárodní kooperace bude pokračovat i do budoucna. Například – tvorbou společného přeshraničního studijního oboru.